Utolsó hírlevelünkben a karantén megszűnéséről és a járvány miatti egyéb oldások miatti fellélegezésünkről volt szó. Júniustól augusztusig igyekeztünk visszarázódni korábbi életvitelünkbe.
Ugyan akkor több felől lehetett hallani, hogy a járvány újabb támadása őszre várható.
Sajnos a vártnál is hamarabb bekövetkezett, hiszen augusztus utolsó napjaiban már a Covid-19 vírusos megbetegedések számszerű adatai naponta emelkedtek hazánkban.
A viszonylagos nyári nyugalom után úgy néz ki, már is itt van a járvány újabb hulláma.
A hírlevél készítés időpontjában 26461 főre nőtt hazánkban beazonosított fertőzöttek száma. Ugyanebben az időpontban a világban kb. 33 millió fertőzöttet tartanak számon.
Ami különösen elgondolkodtató, a fertőzöttek életkori aránya megváltozott. Míg a tavaszi járvány-hullám idején a fertőzöttek átlagéletkora 67 év volt, most az őszi hullám idején viszont 26 év.
Fenti adatok arra következtetnek a járvány jelen van, tehát nem szabad félvállról venni a figyelmeztetéseket, a járványügyi szabályokat továbbra is be kell tartani, és figyelni kell arra is, hogy ha valaki tüneteket észlel magán, akkor ne menjen közösségbe.
Legyünk fegyelmezettek, viseljünk maszkot, tartsuk be a fokozott higiénés szabályokat, kerüljük a fizikai kontaktust, mossunk alaposan és gyakran kezet, tartsuk be a szociális távolságot, kerüljük a zsúfoltságot, ahol zárt térben túl sokan vannak.
A maszk viselésével környezetünket védjük, nem saját magunkat.
A maszk viselésével lényegében azt akadályozzuk meg, hogy beszéd, köhögés, vagy tüsszentés közben a vírusok ne kerüljenek a levegőbe.
A maszk viselése mindannyiunk számára azért előnyös, mert köztudott, hogy vannak olyan tünetmentes hordozók, akik bár megfertőződtek a koronavírussal, de nem érzékelnek tüneteket –ellenben a vírust tudtukon kívül átadhatják környezetüknek.
|
|
|
Mit tehetünk saját védekezésünk érdekében a járványügyi szabályok betartásán kívül?
Addig, amíg a Covid-19 elleni vakcina, gyógyszer nem készül el, amely hatásosan leküzdheti a betegséget, addig érdemes az alábbiak alkalmazása;
- Mint előző hírlevelünkben javasoltuk fontos a D-vitamin folyamatos fogyasztása, ezt a továbbiakban is megerősítjük.
A Liverpooli Egyetem orvos-professzor emeritusa szerint a D-vitamin gyulladáscsökkentő hatású, és egyes kutatások szerint ez csökkentheti a szervezet vírusokkal szembeni immun-válaszát.
A szervezetben hormonként funkcionáló D-vitamin hiánya jelentősen, akár 50%-kal növelheti számos betegség kialakulásának vagy fokozódásának kockázatát is.
Ha az alapbetegségeket nem kezeljük megfelelően, a korona-vírus fertőzöttségnek is nagyobb az esélye a szervezetbe jutásra.
Ezeknek az alap-vitaminoknak és ásványi anyagoknak a szedése általában mindig fontos, de most még inkább fontosabb.
Oda kell figyelnünk szervezetünk ásványi anyag és vitaminkészleteinek optimális szinten tartására
A jobb oldalon látható K2+D3 - vitamin folyékony formában kapható, gyorsabb a beépülése, ételbe keverve vagy szájba csöppentve használható.
|
|
- Egy friss kutatás szerint szervezetünk cinkszintje nagyban befolyásolhatja, hogyan viseljük a koronavírus-fertőzést, ha azt elkaptuk.
Korábbi hírlevelünkben bővebben is írtunk, a cinkről, mely egy rendkívül fontos ásványi anyag. Szerepet játszik többek között az immunológiai folyamatokban is.
Ha szervezetünkben cink-szintje nem megfelelő, az rövid időn belül az immunrendszer-gyengüléséhez, a fertőzésekre való hajlam növekedéséhez vezet.
Tehát, ez a fontos ásványi anyag arra is hatással lehet, hogyan birkózunk meg a koronavírus-fertőzéssel.
Szerezzünk be a jobb oldali képen látható cink-készítményt vagy egyéb cink-tartalmú készítményt.
|
|
A fertőzések nagy léptékű terjedése miatt megismételjük a COVID-19 vírus fertőzés tüneteit;
1. Nehéz légzés; A leggyakoribb tünet, amikor a beteg nem képes mélyebb levegőt venni, mert azt érzi nem jut elég oxigén a tüdejébe. A nehézlégzés legjellemzőbb ismertetőjele a légszomj, amelynek következtében súlyos esetben akár vízzel is telítődhetnek a tüdőlebenyek, ezért mindenképpen kórházi ellátás szükséges, ha komolyra fordul a helyzet.
2. Torokköszörülés; Egy korábbi kutatásból kiderült, hogy a koronavírus-fertőzöttek 60%-a szárazköhögéssel küzd, néhány esetben pedig a köhögés során gyulladt, nyákos köpet is távozik a beteg szervezetéből.
3. Extrém fáradtság; A COVID-19 annyira képes leterhelni a szervezetet, hogy az immunrendszer a betegség leküzdésén kívül már nem képes mással foglalkozni, emiatt történik meg, hogy a betegnek nem marad energiája az alapvető feladatok ellátásához sem.
4. Agyköd; A koronavírussal kapcsolatos idegrendszeri tünetek közé sorolható a fejfájás, koncentrációs zavarok, fáradékonyság és az agyköd. Az agyköd során olyan érzés fogja el a beteget, mintha függönyt húztak volna a szeme el.
5. Gyomorbántalmak; A hasmenés, hányinger és gyomorbántalmak egyértelmű tünetei a koronavírusnak, de csak abban az esetben, ha a korábbi tünetek is fellelhetőek voltak a betegnél.
6. Ízlelés és a szaglás elvesztése; A COVID-19 legjellegzetesebb tünete a szaglászvesztés. Olyan érzés, mint amikor megfázunk és be van dugulva az orrunk, viszont a koronavírus esetében abszolút nem folyik az orrunk. Emellé párosul az ízlelés kiesése is.
7. Folyton változó tünetek; A felgyógyulás után hosszú hetekig gyengeség, aluszékonyság, krónikus fáradtság tapasztalható, olyan érzés, mintha a szervezet még nem regenerálódott volna a kórokozok támadása után.
Lejegyezte
Barátfalvy Irén
2020.szeptember 30-án