Talán nincs is olyan ember, aki élete folyamán ne tapasztalt volna hát és/vagy derékfájdalmat.
A hát – és derékfájdalom minden embernél másként jelentkezhet. Egyrészt a kiváltó ok miatt, másrész alkati adottságok miatt.
Fájhat egy bizonyos ponton vagy egész hátra kiterjedően. Lehet nyilalló, tompa, görcsölő típusú fájás.
Fent leírtakkal kapcsolatban egyértelmű, hogy rendkívül kellemetlen, több dologban megakadályozhatja a napi munkavégzésünket, minden esetben rontja közérzetünket és kedélyállapotunkat.
Mi idézheti elő a hát- és derékfájdalmat?
A hát-és derékfájást rendkívül sok dolog előidézheti. Szinte felsorolhatatlan az a sokféle kiváltó ok.
A fájdalom oka és helye alapján eltérő tünetei lehetnek. A fájdalom jelentkezhet egyetlen pontban, de akár az egész hátra is kiterjedhet, sőt, akár más testrészekre - például a lábakra vagy a hasi régióra - is ráhúzódhat.
Mi lehet a kiváltó ok?
A sok kiváltó ok közül, jelen írásunkban, egy fajta dologra fókuszálunk, mégpedig arra az esetre, ha a fájdalmat vesekő idézi elő.
Kövek a vesében
A vesekő, illetve a vesekövesség betegség nagyon sok embert érint. A vesekövesség a vizeletkiválasztó rendszer megbetegedése, amely során a vizeletben található kristályos molekulák rendellenes módon kicsapódnak és követ formálnak a vesékben.
A vesekő okozta fájdalom akkor jelentkezik, ha a vesekő nem tud a vizeletkiválasztó rendszeren automatikus távozni, hanem a vezetékben megakad.
A vesekövesség fájdalma a legintenzívebb fájdalmak egyike. A vesekő okozta fájdalom általában görcsös fájdalomként, hirtelen jelentkezik és az esetek 75 százalékában szinte egyik óráról a másikra meg is szűnhet.
A vesék a 12. bordák magasságában két oldalt, a hasi szervektől és a hátizmoktól védve a hashártya mögött, a gerincoszlop két oldalán helyezkednek el.
Ha vesék egészségesen működnek, az azt jelenti, hogy nemcsak a rajtuk átfolyó vérből történő folyadék kiválasztást, de méregtelenítő és a szervezet vegyhatását egyensúlyban tartó szabályozó funkciójukat is kiválóan végzik. Az egészséges vesék a tőlük elvárt mértékben termelik a vérképzést és a vérnyomás szabályozását befolyásoló anyagokat is.
A veséket két betegség érintheti leggyakrabban: a vesemedence gyulladás és a vesekő.
Mint fentebb olvasható, jelen írásunkban a vesekővel foglalkozunk.
A vesekő okozta vesegörcs egy alkalommal általában csak az egyik vesét érinti. A nemek közötti megoszlási arány, 20/80, ami azt jelenti, hogy a férfiakat gyakrabban érinti. Kortól független, a fiatalabb korosztályt ugyanúgy érintheti, mint az idősebbeket. Kialakulása és a kő összetétele a földrajzi elhelyezkedésnek is függvénye, a meleg égövi területeken gyakoribb.
Hogy keletkezik a vesekő és miért?
A vesekövek a vér tisztítása folytán a vesébe kerülő ásványi és vegyi anyagokból kialakuló kristályok, melyek mérete a szemmel nem láthatótól por-formátumútól a két-három centisig, vagy ennél jóval nagyobb méretűig, akár az egész vesemedencét kitöltőig változhat. Amíg a vesében vannak, általában „észrevétlenek”, tüneteket többnyire a veséből a húgycsőbe távozva, vagyis a húgyutat elzárva okoznak. Ilyenkor a húgycsövet irritáló kő, és a vesébe szorult, mind erősebb koncentrációjú vizelet váltja ki a fájdalmas görcsökkel járó tüneteket.
A vesekő létrejöttének oka
Kialakulásának oka éppúgy lehet genetikai hajlam, mint a túlkoncentrált vizelet, a vizelet sav-bázis egyensúlyának megbomlása, vagy a mellékpajzsmirigy túlműködése. A vizelet kedvezőtlen vegyi-, illetve ásványi anyag koncentrációja, és az A-vitaminhiány, vagy a kőképződést segítő étrend is felsorolhatók az okok között. Kialakulhat kőképző sókkal túltelített vizelet esetében, de akkor is, ha hiányoznak a vizeletből a kőképzést gátló anyagok. Húgyúti rendellenességek, például szűkületek, fertőzések is elősegíthetik a kőképződést.
A vesekövektől való megszabadulás
A kisebb kövek testmozgás, rázkódás (például göröngyös úton járműben utazás) közben feloldódhatnak, és spontán távozhatnak a szervezetünkből, ám a tompa, deréktáji fájdalom még napokig érezhető marad. Így ürül a kövek 75 százaléka.
Távozásukat bő folyadékbevitel, kőhajtó gyógyszerek is segíthetik. A nagyobb, cm-ben mért átmérőjű köveket – elhelyezkedésüktől, méretüktől, összetételüktől függően – lökéshullámokat generáló készülékekkel történő vesekőzúzás útján, rosszabb esetben műtéttel távolítják el.
Őrült fájdalom és más indikátorok
A vesekő okozta rohamok minden előjel nélkül, hirtelen jelentkeznek, és erős – néha hasmenéssel és hányással járó – görcsös fájdalmat okoznak.
A bal-, vagy jobboldali deréktáji fájdalom szétsugárzik a testben, így a lágyékban, a hólyagban, a combbelsőben, és a hátban is jelentkezik. A rohamokat vizelési inger kísérheti, és vér is megjelenhet a vizeletben, ám ez gyakran csak laboratóriumi vizsgálattal mutatható ki. A fenti tünetek lázzal is járhatnak.
Ha sokat iszunk, kisebb a kockázat
Mint sok más betegségre, úgy a vesekő kialakulására is hatással vannak a táplálkozási szokásaink, többek között az egyoldalú táplálkozás, az elhízás, a kevés folyadékbevitel, de a mozgásszegény életmód is. A belgyógyászati és hormonális betegségek, a cukorbetegség is elősegíti a vesekőképződést. A vizeletpangással járó anatómiai elváltozások, a fejlődési rendellenességek is hajlamosító tényezők.
Egyéb kockázati tényezők
Az állandó stressz hatására csökkenhet a veséken átáramló vér mennyisége, ami a vizelet kiválasztására is kihat. A koncentrálódó vizelet szintén megágyaz a vesekő kialakulásának.
Ma már a klímaváltozást is a kockázatok közé sorolják, mivel kedvezőtlen következményei között az átlaghőmérséklet emelkedésén túl, a forró napok számának növekedését is számon tartják.
A vesekő összetétele és annak vizsgálata
A kőképző anyagok jelenlétét és mennyiségét egy 24 órás vizeletgyűjtésből származó mintából meghatározható.
A néhány mm-es kövek kimutatására is alkalmas UH-os vizsgálat a húgyhólyagban, a húgy-vezetékben és a vesében lévő követ is érzékeli. A hasi röntgen a húgysavköveket ugyan nem jelzi, de feltárja például a kalcium kövek jelenlétét.
A számítógépes tomográfiával (CT) - a későbbi beavatkozás formájának eldöntését segítve - már a kő helye és mérete is egyértelműsíthető.
Pontos diagnózist az Urográfia adhat, amikor is a vénába fecskendezett sugárfogó anyagot a vese kiválasztja és a meghatározott időnként készülő röntgenfelvételeken jól látható mind a kő, mind annak a húgy-utakban elfoglalt helye.
Védekezés a vesekő képződése ellen
A kőképződést elsősorban az elegendő mennyiségű, rendszeres folyadékbevitellel lehet megelőzni. Hogy elkerülhessük, napi két-három liter folyadékot – elsősorban nátriumszegény ásványvizet, esetleg gyógyteát – kellene fogyasztani, amit fokozott izzadással járó tevékenység, illetve hőség esetén növelni kell. A vizelet színének figyelése jó módja annak, hogy megállapítsuk, elég vizet iszunk-e. Ha sötét és sárga, többet kell inni.
A megfelelő mennyiségű folyadékbevitel mellett a stresszmentes életmód is gátját szabhatja a vesekőképződésnek. Az újabb kőképződés megelőzhető a már eltávolított, vagy magától távozott kövek elemzését figyelembe vevő étrendváltoztatással.
Ha kalcium összetételű volt a kő, mértékkel fogyasszunk tejtermékeket, kakaót, csokoládét, spenótot. Húgysavkövesség esetén a húsfélék, kiemelten a vörös- és vadhúsok kerüljenek ki az étrendedből.
Fogyasszunk minél több gyümölcsöt és zöldséget, mivel így a kőképződéssel szemben védelmet nyújtó A-vitaminnal és béta-karotinnal látjuk el szervezetünket. Az alkohol, és egyes élelmiszerek, például a már említett húsokon kívül a feldolgozott húsfélék, a sajt, a hal stb. fogyasztását viszont ajánlatos visszafogni, ahogy az oxalátokban gazdag ételekét is. Ez utóbbiak között van például a kakaó, a dió, a bors, a rebarbara, de a spenót és a paradicsom is közéjük tartozik. Vannak, akiknek nem okoznak problémát az oxalát-tartalmú ételek, de vannak akik szervezetére terhelőnek bizonyulnak. Az ajánlott ételek listájáról a nehéz, túl zsíros ételek is hiányoznak.
A vesekő ellen védekezhetünk az alábbi termékkel;
Kőtörő fű kapszula
Azok, akik már egyszer megtapasztalták, milyen fájdalommal jár ez a gyakran megfelelő folyadékbevitellel és az étkezési szokások megváltoztatásával megelőzhető betegség, örökre igyekeznek megszabadulni a vesekő okozta görcsök emlékétől.
A rendkívüli fájdalom elkerülése érdekében, igyekezzünk megelőzni a kőképződést.
Lejegyezte,
Barátfalvy Irén, 2025. május 4-én