A jobb felhasználói élmény biztosítása érdekében sütiket használunk...

ELFOGADOM
20 éve az egészségmegőrzés szolgálatában
Kategóriák

Rekedt hangot mi okozhat?

Amint hidegebbre fordul az idő,  késő őszi és téli időszakban  tapasztalható akár közvetlen környezetünkben is, hogy ismerőseink, munkatársaink közül többen  rekedt hangon szólalnak meg, köszörülik a torkukat, mielőtt beszélnének.

Mi okozza a hang megváltozását, a torok kényszerű köszörülését?

Ezeket a tüneteket  a torok irritációja váltja ki, de mi idézheti  elő a hang megváltozását?

-  a hang túlerőltetése

-  dohányzás 

-  reflux, vagy túlzott gyomorsav képződés  

-  jelezhet akár pajzsmirigy  vagy autoimmun betegséget is

-  okozhatják fertőzések,  torok- vagy gégegyulladás

-  nátha vagy influenza kísérő tünete is lehet

-  a rendszeres köszörülés, köhögés lelki eredetű is lehet.

 

 

 

   

A hang túlerőltetése többnyire a  hangjukat intenzíven használók körében fordul elő, viszonylag ritkább esetekben hangszálgyulladást okozva. Kerüljük a túl hangos és túl sok beszédet. Ilyenkor a hang 2-3 heti kímélése rendszerint gyógyulást is hoz.

A dohányzás, különösen az évtizedeken át tartó cigarettázás  sokkal több embert érint, és komolyabb tünetekkel jár. Ez esetben a terápia legfontosabb és elsődleges eleme a dohányzásról való leszokás. Amíg ez nem történik meg, hathatós terápia nem is használ, általában eredménytelen. Ma már többféle módszer létezik a dohányzás leszoktatására, - érdemes megpróbálni.

A gyomorsav okozta  hangelváltozás esetén a savas gyomortartalom visszajut a nyelőcsőbe, ott irritálja a felső légutak nyálkahártyáját. Savlekötő használata eredményre vezethet.

A megnagyobbodott pajzsmirigy is  lehet oka, de hormonális eltérések is okozhatják a rekedtséget.  A pajzsmirigy alulműködés egyik tüneteként tartják számon.  

Statisztikai felmérések szerint  a pajzsmirigy,- és autoimmun betegek száma egyre nő, - az érintetteknek kellemetlen tüneteket okozva.  A rekedtség, torok-köszörülés  kellemetlenségeket okoz, de azon kívül több szervi működést érintő okokat is produkál. Részletesebben: A pajzsmirigy működése című   hírlevelünkben  

A rekedtséget sokszor rossz szokásaink okozzák. Ilyen például a túl kevés folyadék fogyasztás. A megfelelően hidratált hangszalagok kevésbé sérülékenyek. A száraz levegő belélegzése sem kedvez a hangszalagoknak, télen a fűtés, nyáron a légkondicionáló miatt kell ügyelni a párásításra és a megfelelő hidratáltságra. 

Köztudottan   torkunkat elsőként érik  a baktériumok, vírusok.   A bejutott  kórokozók megtelepednek és ha elszaporodnak, fájdalmas gyulladást válthatnak ki, aminek  első tünete a kaparó érzés a torokban, akár nyelési panaszokat is okozhatnak. A torokgyulladást nem szabad alábecsülni. Kezeletlenül gégegyulladás is kialakulhat belőle, szövődményeket   is okozhat.

Az elhúzódó köszörülés, köhögés okait vizsgálók, nem zárják ki a lelki eredetet sem. Azzal magyarázzák, hogy egy elfojtott harag, érzelmi feszültség okán az illető nem mer felvállalni vagy meri elmondani nyomasztó érzéseit.

Ha a rekedtség több hétig is eltart, ha nyelési nehézségeket okoz, fájdalommal társul,  tanácsos felkeresi fül-orr-gégész szakorvost.

Hogyan kezeljük a torokgyulladást otthon?

Enyhébb esetekben a torokgyulladás néhány nap alatt elmúlik, a panaszok megszünnek. De vannak jól bevált praktikák, amivel elősegíthető a  gyógyulási folyamat.

Nagyon fontos, hogy mind a gyulladást, mind a fájdalmat mihamarabb enyhítsük. Minél hamarabb alkalmazunk jótékony  kezelést,  a gyulladás  hamarabb ér véget.  A torokgyulladás kezelése mellett az immunrendszer erősítését is szem előtt kell tartanunk, sőt azt megelőzésként célszerű folyamatosan alkalmazni.

Bárhová megyünk, mindenütt előfordulhat  a veszélye, hogy valaki ránk tüsszent, és máris elkapjuk a náthát, az influenzát vagy más fertőzést.

A személyi higiénia, a gyakori kézmosás mellett a legjobb védekezés az immunrendszer folyamatos karbantartása,  erősítése.

Elsősorban megfelelő étkezéssel, antioxidánsokban, vitaminokban, ásványi anyagokban jelentős  nyomelemeket tartalmazó gyümölcsökkel, zöldségekkel gazdagítsuk étrendünket, vagy étrend-kiegészítő formában pótoljuk.

Az antioxidánsok kulcsfontosságúak az egészséges sejtek és az egészséges immunrendszer fenntartása szempontjából.

A gránátalma, a fekete vagy a vörös áfonya például rengeteg szabad gyök-pusztító összetevőt tartalmaz, valamint a kelkáposzta, a spenót, a brokkoli, a kelbimbó és a sárgarépa, sütőtök, ne feledkezzünk meg a rendszeres alma fogyasztásról sem, valamint a savanyú káposzta, a gyömbér, a citrusfélék, cékla jótékony hatásáról sem.

A téli hónapokban érdemes D-vitamin kiegészítőt szedni, amiből ebben az időszakban kevesebb termelődik a szervezetünkben, hiszen nem vagyunk annyit a szabadban. 

Kerüljük a  cukrot, ami gátolja az immunrendszer működését. A baktériumok és a vírusok számára a cukor kiváló táptalajt nyújt a szaporodáshoz.

 

A gyógyulási idő lerövidítésében segítségünkre lehetnek házi praktikák:

Vöröshagyma alkalmazásával nagyszerű eredményeket érhetünk el, ha teaként fogyasztjuk, inhalálás esetén jól érvényesül a hagyma baktériumölő hatása, valamint az illóolaja kiválóan tisztítja a tüdőt, a hörgőket is.

Fokhagyma, mint ismeretes, meghatározó kelléke a népi gyógyászatnak. Nagy hasznát vehetjük antibakteriális és vírusölő hatásának. Használatával könnyebben elmúlik az orrdugulás. Ha megelőzésre használjuk, akkor legalább hetente egyszer együnk nyers fokhagymát pirított kenyérrel, vagy ha nem szeretnénk egész nap illatozni, reszeljünk le három-négy gerezd fokhagymát és keverjük el egy pohár natúr joghurtban, fogyasszuk el mézzel, vagy készítsük el a már ismert recept szerint citromos vagy alkoholos italként.

A kamilla az egyik legsokoldalúbb gyógynövényünk. A kamilla gőzölése, enyhíti a köhögést és a vírusos, illetve bakteriális légúti fertőzések tüneteit, és az ilyen megbetegedések esetén jól érvényesül az immunrendszer működést serkentő hatása is.

Közismert a méz fekete retken átcsorgatott köhögéscsillapító ital. Citrom leve, mézzel vitaminbombaként hat. Megemlíthetjük a savanyított káposzta, a gyömbér, a citrusfélék, cékla jótékony hatását.

Igyekezzünk korlátozni a stresszt! A stressz a teljes endokrin rendszer optimális működésének egyik legfőbb ellensége,  megakadályozza az immunrendszer normális működését. A kezeletlen stressz méregként hat a szervezetünkre, és számos káros egészségügyi következménnyel járhat, az alacsonyabb védettséget is beleértve.

Elődeink sok praktikát hagytak ránk, melyeket házi gyógymódként alkalmaztak, - érdemes időnként alkalmazni a náluk bevált módszereket is.

Rendszeresen méregtelenítsük a fő szerveinket! Az öt legfontosabb méregtelenítő szerv a máj, a vese, a tüdő, az emésztő.rendszer és a bőr. Optimális működésük biztosításához szükség van rendszeres tisztításukra. Válasszunk olyan méregtelenítő táplálék-kiegészítőt, amely mindegyik fent említett szervet tisztítja.