Viszonylag kevés szó esik a hasnyálmirigyről, pedig az egyik legfontosabb belső szerveink közé tartozik. Sok esetben akkor hívja fel magára a figyelmet, ha működése nem megfelelő és panaszokat okoz, sőt komplikációkat idézhet elő.
A hasnyálmirigy a májjal és epehólyaggal együtt biztosítja szervezetünk anyagcseréjét.
A hasnyálmirigy a hasüreg közepén, a köldök felett, a máj, patkóbél és lép között található, 10-12 cm nagyságú.
Legfőbb feladata az emésztésben részt vevő zsír-, fehérje-és szénhidrátbontó enzimek, valamint a vércukrot szabályozó inzulin termelése |
A hasnyálmirigy a hasüreg közepén, a köldök felett, a máj, patkóbél és lép között található,
10-12 cm nagyságú szerv
Hasnyálmirigy működése
Amennyiben a hasnyálmirigyben nem termelődik elegendő emésztő enzim, az emésztési folyamat elégtelenné válik.
Két problémát is okozhat;
1. nagyobb fehérje-, zsír- és cukorrészek jutnak az alsóbb bélszakaszokba, gyakorlatilag emésztetlenül. A bél alsó részében lévő bélbaktériumok az oda került emésztetlen ételkomponensek hatására nagymértékben elszaporodnak és rothadási folyamatokat indítanak el. Ezek idézik elő a bélgáz képződését, a gombák szaporodását, - kellemetlen tüneteket okozva. Ezek eredménye a puffadás, széklet megváltozása, levertség, fáradtság-érzet, sőt bőrtünetek is megjelenhetnek.
2. a sejtjeink számára fontos kismolekulájú részecskék nem jutottak be a vérkeringésbe elegendő mennyiségben.
Tartós fennállás esetén jelentős májterheltséget és immungyengeséget is előidézhet.. A keletkező rothadási és erjedési termékek ugyanis elsőként a vérrel a májba jutnak, ott bomlanak le. Előfordulhat, hogy máj feldolgozó kapacitása ezt nem győzi, akkor szervezetünket terhelő toxikus anyag marad vissza és jut a vérbe illetve a sejtekhez.
Toxikus anyagok és hatásaik;
Ilyenek: az ammóniák, különböző amino-vegyületek, phenol, polyalkoholok.
Hatásukra
- romlik a májfunkció érték
- nő a húgysavszint
- nő a koleszterinszint
- nő a daganatképződési hajlam
- allergiás tünetek alakulhatnak ki
- érelmeszesedési hajlam növekedése
- ízületi panaszok növekedése.
Ha a hasnyálmirigy működési elégtelensége nem súlyos, néhány napos diétával, zsírszegény, alkohol-mentes étrend alkalmazásával megszűnhetnek a panaszok.
Sűrűbben jelentkező panaszok esetén célszerű enzimpótlásról gondoskodni.
Legfontosabb a megelőzés;
Léteznek természetes gyógymódok, amivel védhetjük hasnyálmirigyünk működését;
I. Gyógynövények
1. Kapormag
Egy kiskanál kapormagot keverjünk bele egy bögre jó forró vízbe, majd hagyjuk egy óráig állni. Ezt kell kis kortyokban naponta elfogyasztani.
2. Zabpehely
Ez az egyik legjobb élelmiszer a hasnyálmirigy számára. Kását kell főzni a zabpehelyből, de ne használjunk se olajat, se pedig sót, csak natúron készítsük el, és azt fogyasszuk egy héten keresztül. Ha meguntunk a zabkását, akkor egy fél kiló zabpelyhet töltsünk bele egy liter forró vízbe, hagyjuk egy órát állni. Szűrjük le, majd ezt felosztva, naponta 3 bögrével igyunk meg belőle.
3. Citrom, petrezselyem, fokhagyma
Szükség lesz:
1 kg citromra,
300 g fokhagymára,
300 g petrezselyemre.
Magozzuk ki a citromokat, alaposan mossuk meg, majd turmixszoljuk össze a megpucolt fokhagymával és petrezselyemmel, a keveréket tegyük egy befőttes üvegbe, tároljuk a hűtőben. Az összezúzott gyógyléből 1 kiskanállal kell bevenni egy nap 3-szor, 15 perccel étkezés előtt.
4. Hajdina és joghurt
Este kell elkészíteni ezt a gyógymódot, hogy másnapra jó hatással legyen a hasnyálmirigyre. Szükség lesz fél liter joghurtra és 1 bögre hajdinára. Mossuk meg alaposan a hajdinát, majd mehet rá a joghurt. Hagyjuk úgy 12 óráig, amely reggelre alaposan meg fog dagadni. A kapott mennyiséget osszuk kétfelé, az egyiket reggelire, a másikat pedig vacsorára fogyasszuk el. Jó, ha 2–3 napig csak ezt reggelizünk, illetve vacsorázunk, ebédre is csak párolt zöldségek fogyasztása ajánlott. 10 napos kúra után tartsunk 10 nap szünetet, majd ismét fogjuk neki.
II. Megfelelő táplálkozással, természetes enzim-forrásokból
- gyümölcs, nyers zöldségfélék, tojás, , dió-félék, csírázó magvak ( valóságos nyomelem raktár) vagy abból készített étrend-kiegészítők, citrom, articsóka, köles, borsó, hagyma, zeller fogyasztása.
III. Étrend-kiegészítőkkel
- enzim pótlására szolgáló készítmények alapanyaga a cellulóz, papaya, ananász, magcsíra-készítmények;
Cyto Flavin7+
DigestMix komplex enzim
Homoktövis + Q10
Búzacsira kapszula, Búzacsíraolaj
Süngomba kapszula-30
Q10-Coenzim
IV. Továbbá, serkenteni lehet az enzimtermelést polarizált fényű gyógylámpával;
Bioptron lámpával, ActiveBio + gyógylámpával vagy ActiveBio polarizációs gyógylámpával;
A köldök alatti és feletti részre világítva.
Növeli az enzimaktivitást
Az enzimek és vitaminok az életerő forrásai. Ezek alakítják át a felvett táplálékot energiává és biokémiai építőanyagokká. A huminsavak növelik az enzimaktivitást. Ha vitaminok és enzimek mellé fulosavat juttatunk, akkor azok biológiai hatékonysága megnő.
Amennyiben krónikus vagy akkut formában jelentkező hasnyálmirigy gyulladásról vagy hashártyagyulladásról van szó, komolyabb kezelést igényel, sőt műtét is szóba kerülhet. Ez esetben rendszerint köldök magasságban, hátrészre is kisugárzó fájdalom és övszerű duzzanat tapasztalható.
Természetesen elsődleges, a diagnózis pontos felállítása, laboratóriumi vizsgálatokkal, és az ezt követő gasztroenteorológus orvosi vagy kórházi kezelés. Nagyon komolyan kell venni, mert szövődményeket is okozhat, és rendszeres jelenléte életminőség romlást eredményez, még sokkos állapotot is előidézhet.
Megelőző szűrővizsgálatok fontossága;
Évente el kellene végezni a
- labor
- CT
- hasi ultrahang
vizsgálatot.
Sőt újabban, ha szükséges a problémás terület pontos meghatározását 3D technika segítségével.
Jó hír;
A hasnyálmirigy kutatásban a magyar tudósok élen járnak. Sikerét mutatja az is, hogy 2012 óta az Európai Hasnyálmirigy Társaság központja, immár 5 éve Szegeden lesz. Előtte 10 éven keresztül Németországban volt.