A jobb felhasználói élmény biztosítása érdekében sütiket használunk...

ELFOGADOM
19 éve az egészségmegőrzés szolgálatában
Kategóriák

Otthoni praktikák

Életünk bármely szakaszában, csecsemő kortól az idős korig, előfordulhat torok fájdalom, ami alatt a szájüregből a garatba vezető szakaszt, valamint az itt lévő szerveket értjük: a mandulát, a nyelőcsövet, a légcsöveket, valamint a hangszálakat jelenti.

A torok fájdalom nem egy fajta betegség, az egy tünet, ami többféle betegség kiváltó okaként jelentkezhet.

E téma aktualitását a jelenlegi járvány okozta, mert a Légúti figyelőszolgálat tájékoztatása szerint, egyetlen héten (2023. január 9 és 15 között)  23200 főnél diagnosztizáltak influenzaszerű megbetegedést. A járvány jelenleg is tart, talán múló félben.

Mi válthat ki torok fájdalmat?

Az esetek 85-90 %-ánál vírus idézi elő, amely a garatban gyulladást idéz elő. Köztudott, hogy a vírusos fertőzésekre az antibiotikumok nincsenek hatással. Azok csak a bakteriális eredetű torokfájással szemben lehetnek hatásosak.

Tehát a vírusos eredetű torokfájást célszerű a megjelenését követően különböző házi praktikákkal kezelni, a fokozatos enyhülésük érdekélben, melyekkel elérhetjük immunrendszerünk támogatását, védekezésének erősítését.

Ha néhány napon belül nem enyhülnek a tünetek orvoshoz kell fordulni.

Milyen otthoni kúrát alkalmazhatunk torokfájás esetén?

  1.  gyógytea fogyasztása; a gyógyteát melegen fogyasszuk, nyugtatja a torkot, antioxidáns-tartalma segíti az immunrendszert, könnyebbé válik a fertőzés leküzdése. Fogyaszthatunk zsálya teát, kamillateát, gyömbérteát, hársfateát, borsmenta teát.
  2.  méz; ősidők óta köztudott a méz jótékony hatása a torokra. Fogyaszthatjuk az előző pontban említett teákban is vagy önállóan. Gazdag antioxidánsokban, antibakteriális hasú. Ha a torokfájdalom köhögéssel is párosul a mézet ne hagyjuk.
  3.  gargarizálás sósvízzel; régi alkalmazott módszer a sós vízzel való gargarizálás. Fél kávéskanál sót oldjuk fel egy pohár langyos vízben, hatásos a fájdalom csillapításában és az esetleges lerakódások feloldásában.
  4.  Meleg borogatás; alkalmazzunk meleg borogatást a torkunkra, mellkasunkra melegítő párnával vagy meleg palackkal. Ha egyik sincs, egy kisebb törölközőt áztassunk be meleg vízbe vagy gyógyteába, majd csavarjuk ki, tekerjük a nyakunkra, fölé pedig egy száraz nagyobb sálat tegyünk.
  5.  C-vitamin, cink; mindkettő erősíti az immunrendszert, segít leküzdeni a fertőzéseket.
  6.  párásítás; a száraz levegő irritálja a fájó torkot, ezért gondoskodjunk szobánk levegőjének párásításáról. Kiváló eszközök állnak rendelkezése, a divatossá vált diffúzőr kitűnően párásító, amibe tehetünk néhány csepp illóolajat, pl. zsálya - kamilla, citromillatút.
  7.  folyadék pótlás; a bőséges folyadék pótlás rendkívül fontos. A hidratáltság könnyebbé teszi a nyelést, jobb közérzetet biztosít, nyugtatja a fájó részeket.
  8.  ágy-nyugalom; ha tehetjük maradjunk ágyban, tartsuk magunkat melegen, aludjunk annyit, amennyit tudunk, mert maga az alvás, a pihenés egy fajta terápia
  9.  kurkuma gyökér; fő hatóanyaga a kurkumin, amelynek erős gyulladáscsökkentő hatása van, és kivételes antioxidáns, stimulálja a szervezet saját antioxidáns enzimeit, ezért a kurkuma antibakteriális és vírusellenes hatású
  10.  fekete retek; fertőzés gátló, antioxidáns tartalmaz. Gombaölő, antibakteriális hatású
  11.  oregánó; nem csak gasztronómiai szerként használhatjuk, teát is főzhetünk belőle. Kiváló vírusölő tulajdonsággal bír. Légúti problémákra, köhögés ellen kiváló.

Torokfájás idején célszerű a dohányzás, szeszes ital és bármilyen más torkot irritáló étel, ital fogyasztásának felfüggesztése.

Ha élesebb a torok fájdalom, beszerezhetünk a gyógyszertárakban vény nélkül kapható fájdalomcsillapítót, de ezeket 3 napnál tovább nem szabad szedni.

Beszerezhetünk még torok, garat, hangszálak nyugtatására szolgáló Kakukkfű, Lándzsás útifű, Izlandi zúzmó elixír/szirup étrendkiegészítő készítményeket.

Ha torokfájását láz is kíséri, feltétlen forduljon orvoshoz.

 

Lejegyezte,

Barátfalvy Irén

2023.február 28-án