A jobb felhasználói élmény biztosítása érdekében sütiket használunk...

ELFOGADOM
20 éve az egészségmegőrzés szolgálatában
Kategóriák

Túlsavasodás (cikk)

 

 
TÚLSAVASODÁS
 
 
Korunk mikrobiológiai kutatásai  szerint minden betegséget a túlsavasodás idéz elő. A civilizált világ minden negatív vonzata elősegíti a szervezet sav-lúgarányának  a savasodás irányában történő elmozdulását és ezáltal a szervezet egyensúlyának a felborulását.
A túlsavasodás okozta tünetek; 
Krónikus fáradtság, magas vérnyomás, allergia, gyors öregedés, bőrproblémák, depresszió, túlsúly.
 
Miért okoz(hat)  megbetegedést a túlsavasodás?
 
Ha szervezetünkben a normális működéshez szükséges egyensúly felborul,  és hosszabb távon a savasodás van túlsúlyban,  a savas közeg akadályozza a sejtszintű működést az egész szervezetben. Szétroncsolja a sejteket, szöveteket. Előbb-utóbb megbetegedéshez vezet.
 
A túlsavasodás okozta tünetek;
 
Krónikus fáradtság, magas vérnyomás, allergia, gyors öregedés, bőrproblémák, depresszió, túlsúly.
 
 
Krónikus fáradtság
 
A fáradtság a túlsavasodott test egyik legfőbb tünete és panasza. A savas testközegben termelődő méreganyagok lecsökkentik a fehérjék és az ásványi anyagok felszívódását, amelynek következtében meggyengül a test képessége arra, hogy enzimeket és hormonokat termeljen. Ez akadályozza a sejtek újratermelődését és az energiatermelés egyéb szükséges összetevőit. Ennek eredménye a fáradtság, a csökkent állóképesség, általános gyengeség, teljesítőképesség nagymértékű csökkenése.
 
Magas vérnyomás
 
A magas vérnyomás csupán annak a kifejezése, hogy a test zsírokat termel, hogy semlegesítse a savakat, a zsír pedig felrakódik az artériák falára és emiatt   magas vérnyomás és  magas koleszterin szint alakul ki.  Amikor elvonjuk a savat a testből, méregtelenítjük és ellátjuk a létfontosságú tápanyagokkal, akkor a vérnyomás és koleszterin normalizálódik. Ez egy nagyon egyszerű folyamat és működik.
 
Bőrtünetek, kiütések
 
A bőr a harmadik kiválasztó szerv. Ami belül történik a szervezetben, gyakran kívül is, a bőrünkön megjelenik. A bőrelváltozás annak a megmutatkozása, hogy a test savaktól szabadul meg a bőrön keresztül, mert a túltermelés miatt képtelen volt kiüríteni ezeket a normál méregtelenítési folyamat során.
 
Allergiák
 
A méreganyagok, amelyek egy túlsavasodott testben termelődnek, nagymértékben hozzájárulhatnak ahhoz, amit az allergia tüneteinek hívnak. A meg nem emésztett fehérje felszívódása is komoly oka lehet az allergiás állapotoknak. Az emésztőrendszer meggyengül, ez megakadályozza az aminosavak teljes lebontását - és sokféle ételallergiát okoz.
 
Gyors öregedési folyamat
 
Az a táplálkozás, amely túlnyomórészt savasító ételekből áll, (mint például húsok, tejtermékek, gabonák, magas cukortartalmú gyümölcsök, valamint kenyér)  savas méreganyagok keletkezéséhez vezet a szervezetben. Amikor ezek a mérgező anyagok bekerülnek a véráramba, az érrendszer megpróbál megszabadulni tőlük. Ha túl sok méreganyag keletkezik - több, mint amennyit kezelni tud -, akkor a szervezet ezeket elraktározza a különböző szervekben, mint pl. a szívben, a hasnyálmirigyben, a májban, a vastagbélben és más helyeken - ez az "öregedési folyamat". E folyamat lelassításához és visszafordításához úgy kell hozzákezdeni, hogy eltávolítjuk a túlzott savterhelést a szervezetből.
 
Stressz,  szorongás, depresszió
 
A stressz, a szorongás, a depressziós állapot ellen lehet és kell is küzdeni.  A mentális egészségünk alapja az élettan. Amikor testünk fizikálisan  jó állapotban (egyensúlyban) van, jobb a közérzetünk, akkor jobban tudunk koncentrálni, gondolatmenetünk logikusabb. Amikor építő gondolataink vannak, jobban mennek a dolgaink. Fontos, hogy pozitív gondolkodókká váljunk. Ez néha nehéz, ha sok kihívás van az életünkben, de szükséges ahhoz, hogy megtartson bennünket az egészség, energia és a megfelelő vitalitás  állapotában.
 
Mi az elhízás valódi oka?
 
Megállapították, hogy a zsír valójában a túlsavasodási probléma következménye. Mit jelent ez? A test zsírsejteket hoz létre, hogy azok elszállítsák a savakat a létfontosságú szervektől, hogy ezek a savak szó szerint ne marják, ne tegyék tönkre  belső szerveinket.  A zsír valójában nem más, mint a test válasza egy veszélyesen túlsavasodott állapotra. Ha visszaáll a szervezet sav-bázis egyensúlya, már nem lesz szükség a felhalmozott zsírra, szervezetünk automatikusan megszabadul tőle.
 
Miből keletkeznek szervezetünkben a savak?

Számos étel, ital, környezeti tényező hatására savképződés indul el a szervezetben. A savakkal különféle ásványi anyagok lépnek reakcióba, és nagy molekulájú sókat - salakanyagokat - alkotnak. Lássuk, miből képződhetnek savak:

    * az elfogyasztott húsból húgysav;
    * a pácolt húsokból, sajtokból salétromsav;
    * az édességekből, zsiradékokból ecetsav;
    * a spenótból, kakaóból oxálsav;
    * a sertéshúsból kénsav;
    * a kávéból, fekete teából csersav;
    * az izommunka hatására tejsav;
    * a dohányzásból nikotin;
    * a fájdalomcsillapítókból acetil-szalicilsav;
    * a stresszből, bosszúságból, szorongásból sósav.

 
 
Fentiekre vonatkozóan mi a megoldás?
 
A szervezet egyensúlyának helyreállítása. A túlsavasodás megszüntetése.
 
Ajánlatunk;
 
Méregtelenítő, lúgosító hatású Calli tea, a Sunrider kiváló termékének a rendszeres fogyasztása.
Nagy hangsúly van a rendszerességen! A gyártó szerint a Calli tea jótékony hatása csak akkor nem érezhető, ha valaki nem elegendő mennyiséget  vagy rövid ideig fogyasztja.
 
 
Lúgosító ételek
 

Legjobb,  nagyon lúgos táplálékok

Szója lecitin, szója dió, lúgos víz, kelta só,  tökmag, fűfélék, csírák, gyermek-láncfű, szójacsíra, uborka, tengeri zöldség (nem moszat), kelkáposzta,  petrezselyem. 

Eléggé lúgos táplálékok, 

Lima bab, szójabab, szója-granulátum, piros-paprika, cayenne bors, fokhagyma, gyömbér, hagyma, cékla, retek, gyömbér, paradicsom, avokádó, zöldbab, sóska, spenót, fokhagyma, zeller, káposzta, saláta, paprika, brokkoli, endívia saláta, kelbimbó, búzafű, spenót, fejessaláta, árpafű.

Enyhén lúgosító ételek: 

Lencse, szójaliszt, tofu, desztillált víz, gyógynövények, a legtöbb fűszer, olíva olaj, borágó olaj, kókuszolaj, avokádó olaj, lenolaj,  tengeri halolaj, tőkehalmáj olaj, meggy, lime, citrom, grapefruit, kókusz, tönköly búza, hajdina, quinoa, kecsketej, édesrépa, torma, fehérrépa, sárgarépa, mandula, szezám, római kömény, édes-kömény, kömény, cikória, stevia, borsó, spárga, articsóka, kelbimbó, karfiol, cukkini, póré-hagyma, karalábé, snidling, rebarbara, fekete nadálytő.